Fairtrade

Sąžininga prekyba (angl. Fairtrade) - tai prekybos partnerystė, siekianti sudaryti geresnes prekybos sąlygas sunkioje padėtyje esantiems Trečiojo pasaulio šalių ūkininkams, darbininkams ir taip prisidėti prie vystomojo bendradarbiavimo politikos įgyvendinimo. Ši politika - tai visų išsivysčiusių šalių neatskiriama užsienio politikos dalis, kuria siekiama taikos, skatinti ekonominį augimą bei socialinį stabilumą pasaulyje, mažinti skirtumus tarp išsivysčiusių ir besivystančių šalių bei integruoti besivystančias šalis į pasaulio ekonomiką.

Visuomeninis Fairtrade judėjimas atsirado jau 1946 m. Nuo tada pirkdami „Fairtrade” ženklu pažymėtus gaminius, žmonės remia smulkius gamintojus iš besivystančių Afrikos, Azijojos, P. Amerikos ir kitų pasaulio šalių. Galime būti tikri, kad prie nusipirktos ,,Fairtrade” ženklu pažymėtos prekės pagaminimo prisidėję darbininkai gauna didesnes algas, dirba geromis sąlygomis, jiems užtikrinamos stabilios produkcijos supirkimo kainos, su gamintojais sudaromi ilgalaikiai, stabilūs kontraktai. Sąžiningos prekybos ženklu pažymėtos prekės yra pagamintos nepažeidžiant žmogaus teisių, aplinkosauginių reikalavimų, griežtai draudžiant priverstinį vaikų darbą.

Nors nepakeisime šių žmonių esamos padėties į gerąją pusę iškart, tačiau Fairtrade judėjimas - tai vienas iš rimčiausių žingsnių link tarpusavio supratingumo augimo pasaulyje bei lygybės tarp besivystančių ir išsivysčiusių šalių.

Fairtrade judėjimą teigiamai vertina daugumos valstybių piliečiai. Apklausos rodo, kad daugelyje šalių žmonės žino ir palaiko šį judėjimą. Pavyzdžiui, Fairtrade organizacijos Jungtinėje Karalystėje užsakyta apklausa, rodo, kad 70% jos gyventojų atpažįsta Sąžiningos prekybos ženklą, o 64% supranta, ką jis reiškia. Fairtrade organizacijos Suomijoje duomenimis, 51% suomių atpažįsta Sąžiningos prekybos ženklą ir maždaug tiek pat žino, ką jis simbolizuoja. Vokietijoje, Nyderlanduose, Prancūzijoje ir Belgijoje skaičiai yra panašūs. Iš šių apklausų tampa aišku, kad kuo seniau valstybėje buvo pradėtas žmonių informavimas apie judėjimą, tuo daugiau gyventojų žino, kas tai yra, ir perka daugiau Sąžningos prekybos ženklu pažymėtų produktų. Lietuvoje, taip pat, kaip ir Lenkijoje, Latvijoje bei Estijoje, dar neturime tokios statistikos, tačiau po sėkmingai praėjusios pirmosios Lietuvoje Sąžiningos prekybos savaitės susilaukėme daug nuoširdžių padėkų ir prašymų dar daugiau papasakoti apie šį judėjimą, skatinanti teisingą ir draugišką ekonominę partnerystę tarp išsivysčiusių ir besivystančių šalių, todėl galime drąsiai sakyti, kad vis daugiau žmonių mūsų šalyje sužino apie Fairtrade ir jį palaiko.

Pasaulyje rengiami įvairūs renginiai, skirti Fairtrade, iš jų populiariausi - Fairtrade savaitės ir Pasaulinė Fairtrade diena, minima nuo 2002 metų kasmet antrajį gegužės šeštadienį. Lietuva taip pat mini Sąžiningos prekybos dienas - šiemet gegužės pirmą savaitę įvyko antroji Aplinkosaugos informacijos centro inicijuota Sąžiningos prekybos savaitė, kurios metu visus Lietuvos gyventojus, ypač jaunimą, kvietėme sudalyvauti viešojoje diskusijoje ir daugiau sužinoti apie tai, kaip galima prisidėti prie Sąžiningos prekybos judėjimo. Taip pat kvietėme į fotoparodą, vaizduojančią Afrikos, Azijos ir P. Amerikos gyventojų kasdienybę, bei nemokamą dokumentinio filmo „Juodasis auksas” peržiūrą, kuri šalyje sulaukė teigiamo atgarsio (daugiau apie įvykusias Sąžiningos prekybos dienas skaitykite internete adresu www.apicentras.lt).

Vis labiau populiarėjantis būdas palaikyti Fairtrade judėjimą yra aukštosioms mokymo įstaigoms statuso Sąžiningos prekybos universitetas arba kolegija suteikimas (angl. Fairtrade Universities and Colleges). Fairtrade universitetas ar kolegija yra ta, kuri įsipareigojo remti ir skatinti Sąžiningą prekybą. Aukštosios mokyklos užtikrina, kad mokymo įstaigoje ,,Fairtrade” ženklu pažymėti produktai būtų prieinami kiekvienam besimokančiajam, ir skleidžia informaciją apie Sąžiningą prekybą ir jos naudą. Tokiu būdu universitete besimokantis jaunimas palaiko Sąžiningą prekybą ir prisideda prie žmonių buities pagerinimo besivystančiose šalyse.

Pirmuoju Fairtrade universitetu tapo Oksfordo Brookso universitetas 2003 m. Dabar Jungtinėje Karalystėje yra daugiau kaip 120 Fairtrade universitetų ir kolegijų, ir dar daugiau siekiančių šio statuso. Lietuvoje dar neturime nei Fairtrade universitetų, nei Fairtrade kolegijų, tad, tu ir tavo aukštoji mokykla vis dar galite tapti pirmuoju Fairtrade universitetu arba kolegija Lietuvoje! Minčių savo Sąžiningos prekybos universitetui arba kolegijai semkitės internetinėse svetainėse: www.fairtrade.org.uk, www.peopleandplanet.org/ftunis ir www.kent.ac.uk/fairtrade!

Tikimės, kad nuo šiol jūsų kavos pertraukėlė nebebus tokia kaip anksčiau! Raginame nuolat prisiminti apie Fairtrade judėjimą ir esant progai pasidaryti ,,Fairtrade” ženklu pažymėtos kavos ar arbatos namuose, darbe ar draugų rate, išsikepti šokoladinį Fairtrade pyragą, surengti Fairtrade produktų paieškos akciją ir pan. Taip prisidėsime prie paramos besivystančiose šalyse gyvenantiems vargstantiems ir skurstantiems žmonėms! Juk mums ne vis vien!?

 

Aplinkosaugos informacijos centro informacija

« Visi sertifikatai